Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye

Arkadaşlar, Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye ile ilgili bu yazımızda Amerika’dan iphone 7 almanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Şu anda malumunuz 16 Eylül 2016 itibari ile Amerika ve belli başlı ülkelerde İphone 7 ve İphone 7 plus satışa çıkmış bulunmaktadır. Iphone 7’nin Türkiye’de çıkış tarihi 14 Ekim 2016. Iphone 7 satış fiyatları ise;

iPhone 7 32GB – 3.249,00 TL (3.119,04 TL havale fiyatı)

iPhone 7 128GB – 3.649,00 TL (3.503,04 TL havale fiyatı)

iPhone 7 256GB- 4.049,00 TL (3.887,04 TL havale fiyatı)

iPhone 7 plus – 3.799,00 TL (3.647,04 TL havale fiyatı)

iPhone 7 plus – 4.199,00 TL (4.031,04 TL havale fiyatı)

iPhone 7 plus – 4.599,00 TL  (4.415,04 TL havale fiyatı)

Yüksek fiyatlar nedeniyle bazı arkadaşlarımız tanıdıkları ya da kendileri vasıtasıyla yurtdışından i phone getirmek ısteyebilir. Ya da sahibinden.com vb. gibi alışveriş sitelerinde başka satıcılardan sözde pasaporta kayıtlı ucuza iphone 7 almak isteyebilir. Ama Amerika’dan iphone 7 almak isteyenlere tavsiye:

Amerika’dan Aldığınız Iphone 7’nin Modeline Dikkat Edin.

Kullanıcı tarafından Iphone 7 ve Iphone 7 plus olarak iki modelin varlığı bilinse de, aslında üretici tabanında bir sürü farklı modeller mevcut. Bu modellerden bazıları da Türkiye’de çalışmayabilir. Bunun temel nedenlerinden birisi de Türkiye’nin kullanmış olduğu frekans aralıklarını desteklememesi. Amerika’da CDMA teknolojisi kullanılırken Türkiye’de bunun biraz daha eski versiyonu olan GSM teknolojisinin kullanılmaktadır. GSM’i destekleyen modeller ‘Sim-free’ ya da ‘unlocked’ adı altında satışa sunuyor.

Iphone 7 ‘nin uyumluluk gösterdiği ülkelerin listesi aşağıdaki linkte belirtilmiştir.

http://www.apple.com/iphone/LTE/#iphone-7-iphone-7-plus

A1660 (GSM),  A1660 (CDMA), A1661 (GSM), A1661 (CDMA), A1778, A1784, A1779 (CDMA), A1785 (CDMA) gibi farklı modeller mevcut ama hiç birisi için Türkiye’de kullanılabilir ifadesi yok. Şu anda ABD’de unlocked Iphone Türkiye ile birlikte 14 Ekim’de satışa çıktı. O yüzden Amerika’daki bir Apple Store’dan Iphone alırken unlocked olmasına, cihazın GSM uyumlu olmasına dikkat edin. Ve mutlaka Türkiye’de çalışıp çalışmayacağını sorun. Apple’ın her ülkeye sattığı Iphone modeli farklıdır. Bunun nedeni ise o ülkenin yasalarına uygun telefonlar üretmesi. Örneğin Birleşik Arap Emirliklerinde aldığınız telefonda FaceTime bulunmaz. Çünkü FaceTime BAE’de yasaktır. Bu ve bunun benzeri farklılıkları araştırmanızı öneririz.

Amerika’dan Ucuz Iphone 7 Almanın Sırları

Eğer Amerika’dan ucuza sıfır Iphone 7 almak istiyorsanız buna cevabımız maalesef hayır olacaktır. Çünkü Apple yeni modellerini sürmeden mevcut son modelinin fiyatında herhangi bir indirime gitmiyor. Bu da eğer ucuza Iphone 7 almak istiyorsanız Iphone 7s’i (ya da rivayetlere göre seneye I phone 8’in çıkması gündemde) beklemeniz olacak. O saatten sonrada Iphone 7 almanın bir değeri kalmıyor tabi ki 🙂 Ama eğer hazirana kadar beklerseniz ya da haziranda alacaklar için Apple kampanyalar yapabiliyor. Orijinal fiyatına aldığınız iphone’nun yanında size 200-300 dolar değerinde wireless Beats headset hediye edilebiliyorlar. Bunun sebebi ise Eylül ayında çıkacak yeni model öncesi stokları eritmek. Ama stokları eritmek için fiyat indirimine gidilmiyor. Bu da Iphone’nun prestijini düşürmemek için yapılan bir pazarlama stratejisi olabilir. Diğer taraftan ikinci el benim işimi görür diyorsanız, Apple Store ya da büyük teknoloji mağazalarında Refurbished (Yani arızalandığı için iade edilen teknolojik ürünlerin tamir edildikten sonra tekrar satılması olayı.) ya da Returned (Müşterinin beğenmemesinden sonra iade ettiği paketi açılmış ürünün geri satılması) ürünler alabilirsiniz. Bu da size yaklaşık 50-100 dolar daha ucuza almanıza neden olabilir. Ona ilave olarak İkinci el Iphone’ların satıldığı amazon.com ya da şu anda Amerika’da popülerleşmeye başlayan gazelle.com‘dan ikinci el alabilirsiniz. Bu siteler güvenilir sitelerdir. Gittiğiniz otel ile görüşüp posta alıp almadıklarını öğrendikten sonra bu otel adresine ürünü göndertebilirsiniz.

Iphone 7’nin Ucuz Olduğu Ülkeler ve Karşılaştırma

Amerika dışından iphone alacaklar için de ülke bazında fiyatlar aşağıda belirtilmiştir.

Kaynak için tıklayınız.

Amerika’dan Iphone 7 Almak İsteyenlere Tavsiye

Iphone alacaklar için araştımanızı iyi yapın deriz. Zira bu sitede sunduğumuz bilgiler kısıtlı olabilir. Türkiye’den sahibinden.com gibi sitelerden alıcaklar için telefonun bir Türk hattıyla çalıştığını kesin olarak kontrol edin. İlave olarak Pasaport kayıtlı olduğunu teyit ettirin. Yurtdışından gelen bir telefonun 120 gün kullanım süresi mevcuttur. Bu süre içinde kayıt ettirilmezse kilitlenir. Telefonu size satılırken pasaport kayıdı olduğu söylenebilir ve normal çalışıyor olarak görülebilir. Ama satın aldıktan bir süre sonra telefon kapandığında zor duruma düşebilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aldığınız telefonun kayıtlı olduğundan emin olun ya da son bir ay içinde yurtdışına çıkmış bir pasaportu hazır bulundurun.

5 yorum

  1. Merhaba amerikadan iphone getirteceğim, ancak bazıları sitesinden randevu almam gerektiğini ayrıca ücretin yanısıra eyalet vergisi ödemek gerektiğini söylediler? Doğruluğu var mı?

    • Eyalet vergisi konusu tamamen doğru. Yalnızca telefon için değil alacağınız herşey için (Buna araba bile dahil) eyaletlerin kendisine has vergi oranında vergilendirilirsiniz. Bu vergi şu an için Kaliforniya’da %7.5. Eyaletten eyalete değişir. Bazı eyaletlerde vergi yoktur. Örnek vermek gerekirse Alaska. Alaska soğuk olduğu ve yaşamak için Amerikalılar tarafından tercih edilmediğinden vergi sıfır. Randevu meselesine gelirse eğer telefon Apple Store’da var ise direk gidip alabilirsiniz. Ama şu anda özellikle Iphone 7 plus modeline yoğun bir talep olduğu için bulunamayabiliyor. Gelir gelmez ise internetten insanlar direk ayırtıp gidip mağazadan kendileri alıyor. O yüzden gitmeden önce hangi mağazalarda olup olmadığına bu linkten bakabilirsiniz. http://www.istocknow.com/live/. Sonrasında alacağınız modeli resmi sitesinden parasını ödeyip alır, sonra mağazadan elden alabilirsiniz. Tabi kredi kartı ile alacağınız için dolar kuru bankanız tarafından sizin aleyhinize hesaplanabilir. O yüzden ya siteden yüksek kurla ayırtıp gider alırsınız, ya da riskinizi alır direk mağazaya gider, siz gidene kadar internetten sipariş verilmemesi için dua edersiniz 🙂

  2. Merhaba Amerika’dan 7 plus 32 gb A1161 model cihaz aldım sözde Türkiye’de garanti kapsamı yokmuş
    Garantisi Yok yani cevap verirmisiniz Türkiye’de kullansam Bi sıkıntı çıkarmı garantisi kapsamıtürkiyede geçerlimidir?

    • Bildiğimiz kadarıyla Apple’dan alınan bir ürünün uluslararası garanti geçerliliği 1 yıldır. Tabi ki daha doğru bir bilgi için Apple müşteri hizmetlerinin aramanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*