Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır

Bir Amerika tatilinin belki de en sancılı süreci vizesi kısmıdır. Vizeyi alamadığınız taktirde onca yapılan hazırlık boşa gider. Yanan uçak biletleri, otel rezervasyonları, işten binbir zorlukla alınan izinler, onca emek bir anda puff… Hele alınacak vize Amerika vizesi olunca insan biraz daha terliyor. Amerika turist vizesi nasıl alınır, aşamaları nasıl geçer, dilimiz döndüğünce bahsetmeye çalışacağız.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır

Amerikan vizeleri göçmen vizeler ve göçmen olmayan vizeler olmak üzere iki türe ayrılır. Turist vizesi göçmen olmayan vize türüne girmektedir. Schengen vizesine göre hazırlıkları daha basittir ama kabul alma ihtimali biraz daha zordur. Vize başvurusu yapmadan önce babul almayı en kolaylaştıran durumlardan bazılarını paylaşalım.

 • Pasaportunuzda daha önceden alınmış herhangi bir turist vizesi olması Amerika vizesi alma ihtimalinizi kolaylaştıracaktır. Bu sizin Amerika’ya mülteci olarak gidip oraya yerleşmeyeceğiniz kanıtlayan en büyük etmenlerden biridir onların gözünde.
 • Yaş diğer bir etmendir. Vize mülakatlarında yetkililer insanların yaşlarına dikkat ediyorlar. Yaşı küçük, ortalama 20-30 arası olanların vize başvurusunun reddedilme ihtimali daha yüksektir.
 • Türkiye’de düzenli bir işinizin olması vizeyi almanızı kolaylaştırır. Özellikle kamu personeliyseniz bu daha kolaydır.

amerika-vizesi

Vize başvuru

Vize başvuru etapları şu şekilde geçmektedir.

 1. https://ceac.state.gov/genniv/ sitesinden DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. Form İngilizcedir.
 2. Formu doldurmanız esnasında sizden fotoğraf yüklemeniz istenecektir. Bu fotoğrafı yüklerken sitede belirtilen formata göre yüklemeniz büyük önem arzediyor. Yükledikten sonra dahi vize görüşmesine gittiğinizde yanınızda yedek baskılı fotoğraf bulundurun. Çünkü yüklenen fotoğrafın kalitesi beğenilmediğinden sizden tekrar fotoğraf isteyebilirler, o zaman stres yaşamadan verirsiniz.
 3. Gelir beyanınızı olduğu gibi doldurun ve maaş bodrolarınızı götüreceğiniz confirmation kağıdına ek olarak koyun. Banka hesabınızın dökümünü forma ekleyin. Hesabınızda ne kadar fazla para gözükürse kabul edilme ihtimaliniz o kadar fazla olur.
 4. Vize türünüz B-2 olacaktır. Formu doldurmaya başlarken sistem tarafından size verilen numarayı bir yere kaydetmeyi unutmayın. Bu numara ile formunuza tekrar bakabilir, gözden geçirebilirsiniz.
 5. Formu doldurduktan sonra size verilen barkodlu sayfanın çıktısını alın. İlk aşamayı hallettiğinize göre geldi sıra randevu almaya.
 6. https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv sitesinden randevunuzu alıyorsunuz. Randevu esnasında vize başvuru ücreti $160 (Değişmemişse) ödüyorsunuz. Randevu ile ilgili tavsiyemiz planladığınız günün en az yirmi gün öncesinden randevu almaya çalışmanız olacaktır. Zira yakın tarihler genellikle dolu oluyor.
 7. Formu doldurdunuz, randevunuzu aldınız tek yapmanız gereken pasaportunuzu ve barkodlu kağıdınızı alıp konsoloslukta vize mülakatınıza gidebilirsiniz. Vize başvurusunda bu iki şey dışında forma doldurduklarınızı ispat edecek şeyleri yanınıza almanız vize başvurunuzun reddedilmesini engellemesi açısından büyük öneme sahiptir. Bunlar maaş bodroları, uçak biletleri, otel rezervasyonları, banka hesap dökümleri, iş yerinden alınan izin belgesi, ev ve araba gibi varlıkların tapu ve ruhsat fotokopileri (ruhsat ve tapular sizin Türkiye’de yerleşik varlıklarınız olduğu için Amerika’ya yerleşecek insan görünümünü gözlerinde azaltıyor.)
 8. Konsoloslukta herhangi bir elektronik eşyayı içeri almıyorlar. Yakınlarda bir emanetçi de bulmanız zor. Tavsiyemiz dışarı çıkarken hiç yanınıza almamanız.
 9. Vize görüşmeleri biraz stresli geçebiliyor. Kendinizi o gün ÖSS sınavına girecekmiş gibi hissedebiliyorsunuz 🙂 Sabah yapılan kahvaltı, yanına hiç birşey almadan yola çıkmalar, ufak bir heyecan 🙂 Olabildiğince rahat olun.
 10. Vize görüşmesi için Konsolosluğa gidin yönlendirdikleri şekilde davranın. Vize görüşme süresince hiç bir şeye itiraz etmeyin çünkü %100 kusursuz bir hazırlıkta yapsanız sizi kabul etmeme ihtimalleri var. Elendiğinizde de başvuru parası yanıyor. Bu biraz da şans meselesi. Siz sadece karşı tarafa koz vermemeye çalışıcaksınız. Heyecanlanmayın. Heyecan insanı saçmalatabilir.
 11. Mülakatı ister İngilizce ister Türkçe alabilirsiniz. Mülakat esnasında genellikle neden gidiyorsunuz, ne yapacaksınız vs gibi genel sorular soruyorlar. Soğuk kanlılığınızı muhafaza edin.
 12. Vize görüşmesi sonrasında size sözlü olarak vizeyi alıp almadığınızı söylüyorlar. Pasaportunuz adresinize postalanıyor.

ABD Türkiye vatandaşların 10 yıllık çok girişli vize veriyor. Bir girişte en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. 6 ay sonra tekrar çıkış yapıp girmeniz gerekmekte. 6 aydan uzun süre kalmanız durumunda vizenizin iptal olma ve tekrar vize alamama gibi bir ihtimaliniz var.

Sonuç olarak umarım bu bilgiler sizin için faydalı olur ve vizenizi rahat bir şekilde alabilirsiniz. Ama şunu belirtiyoruz. Yazdıklarımız sadece yaşanan tecrübelerden ibarettir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer profesyonel bir yardım almak istiyorsanız, vize danışmanlık hizmeti veren bir firmadan yardım almanızı öneririz.

Başınızdan geçen tecrübeleri veya detaylı olarak anlatmamızı istediğiniz konuları facebook sayfasından bize ulaşarak bildirebilirsiniz.

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır

Amerika Turist Vizesi Nasıl Alınır

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*